Náklady na konverzie

Hobby konverzia fotoaparátov pre infračervenú fotografiu a full spektrum (okrem UVIR HOYA filtra)
Tieto aktivity aj keď sú len ako hobby, sú vysoko rizikové a vždy hrozí fatálna chyba a zničenie drahej zrkadlovky, alebo CSC fotoaparátu. A o tom by som vedel rozprávať.
Náklady teda pokrývajú materiál, pomocný materiál, čističe a vysoké riziko zničenia techniky a záruku 12 mesiacov na kvalitu prác.
V prípade zničenia fotoaparátu (ešte u mňa) to samozrejme musím riešiť s majiteľom. Ceny nie sú komerčné. Prosím pozrieť link na poliaka čo robí IR konverzie  (vid link nižšie). Ten má komerčné ceny.


Hobby náklady za IR konverziu, resp. astro konverziu

(cena v českých korunách bude prepočítaná aktuálnym kurzom Fio banky.sk kurzom nákup)

Vážení sympatizanti infračervenej fotografie. Od 1.3.2021 mením ceny. Vzhľadom na nepredvídateľné opravy, ktoré musím žial hradiť ja. A to má tiež svoje limity. Dostal som opravované telo zrkadlovky na IR konverziu a „niekto“ tam zabudol skrutku. Odišla doska DC zdroja po vyskratovaní. Samozrejme toto neviem preukázať, ani vydokladovat. No tá oprava ma cez jedného elektrotechnika vyšla dosť draho. Jednak treba poznať niekoho,  jednak vybaviť rýchlosť a potom tie náklady.

Dalej, za niekoľko rokov, čo sa tomu venujem, 3 či 4x išla cena čističa optiky dietyletheru hore. IR filtre detto, tieto už neobjednávam z číny ako pri začiatkoch, ale z nemecka. Preferujem rýchlosť dodania a kvalitu.

Moje ceny nie sú komerčné, pokrývajú iba materiálové náklady a náklady na riziko, ktoré do toho vkladám. Občas sa stane, že niečo odíde, pokazí sa a náklady na opravu znášam ja. Tieto rozoberačky a konverzie sú vysoko rizikové. 

Ceny pre APS-C (DSLR a mirrorless), Canon, Nikon, Sony, Pentax, Fuji

Nikon D70 – 80 EUR

Všetky do 12 mpx rozlíšenia 100 EUR

Od 12,1 mpx do 16 mpx 120 EUR

Od 16,1 mpx do 20 mpx  - 140 EUR

Od 20,1 mpx do 24,5mpx  – 160 EUR

Od 24,6 mpx – 180 EUR

 

Ceny pre FF (FullFrame) – zvyčajne na dopyt, orientujte sa cenou na trhu, ak už nie je dostať nové telo, tak na bazaroch orientačne. Horny limit hodnoty prerábaného tela je 1.000 EUR. Možno po dohode tak 1500 EUR. No určite nebudem rozoberať špičkové telá za 4 tisícky. To určite nie.

Všetky do 12 mpx rozlíšenia 150 EUR NOVÁ 130 EUR

Od 16,1 mpx do 20 mpx  - 210 EUR NOVÁ 160 EUR

Od 20,1 mpx do 24,5 mpx  – 240 EUR NOVÁ 200 EUR

Od 24,6 mpx  a viac mpx –  270 EUR NOVÁ 240 EUR

Viem, tie FF fotoaparáty majú vysokú cenu.  No stále je to menej ako u polského podnikateľa. Tam to plošne stojí 380 EUR, aj staré DSLR do 12mpx rozlíšenia z rokov 2004 alebo 2005. Sú to však iba náklady ako píšem vyššie, väčšia plocha snímača = väčši rozmer IR filtra, viac akomplikované na čistenie. Plus riziko za zlyhania poškodenia techniky. A to je veľmi vysoké. 

Formát micro 4/3  (Olympus a Panasonic) a 1“ snímače (Nikon mirrorless, alebo Sony kompakt)

Bez hľadačika:

12 mpx – 90 EUR

Od 14 mpx – 110 EUR

Od 16 mpx – 120 EUR

Od 20 mpx – 130 EUR

S integrovaným elektronickým hľadáčikom

Od 12 mpx – 110 EUR 

Od 14 mpx – 130 EUR

Od 16 mpx – 150 EUR

Od 20 mpx – 170 EUR

Od 24 mpx a viac – 190 EUR

Hobby konverzia fotoaparátov  na astrofotografiu s HOYA UVIR filtrom  článok:  http://fotoduves.ephoto.sk/sk/moje-clanky/2583/astro-upravy-pre-ine-snimace/
Cena ako pri IR a PLUS:
PLUS 10 EUR micro 4/3
PLUS 20 EUR APS-C
PLUS 30 EUR FF snímač

 

 Prosím tu sú ceny v zahraničí.

Východná Európa:  http://www.irstudio.pl/irmod/index.html , má tam plošne ceny za APS-C asi 290 EUR a teda aj staré 18 ročné modely so 6 mpx. Fullframe všeto za cca 380 EUR.

Nemecko:  http://www.optic-makario.de/preise-2/

 

 

 

Záruka: dávam 12 mesačnú záruku na modifikované telá, ktoré sú už používané, záruka 12 mesiacov sa vzťahuje na IR modifikáciu. Na úplné nové telo dávam 12 mesačnú záruku - plnú záruku na celú funkčnosť na celé telo DSLR, alebo CSC. Používané telá majú záruku iba na funkcionalitu IR fotografie. Ak za 2 dni používania zlyhá u vás závierka, alebo iná funkcionalita, tak to je nepredvídateľné. 
Rovnako ak mám prerobiť staršie telo, nerobím prijímací protokol a netestujem všetky funkcionality. Na to určite nemám čas. Takže ak nefunguje blesk, ktorý ani ja pri IR fotografii nepoužívam, tak na to sa nevzťahuje reklamácia. Jednoducho moje otestovanie pri prijatí je na funkčnosť zhotovenia záberu na priorite clony, zmena citlivosti ISO, kompenzácia exp.hodnoty, zápis do RAW. 

Staršie používané zrkadlovky neviem urobiť tak, aby vyzerali ako nové. Ak sú plné prachu, od blata, napr. hľadáčik a podobne, toto neopravujem. Takže také vám ich vrátim aj po konverzii. Rovnako neopravujem poškriabané matnice, odlepené gripy, zlomené ovládacie prvky a podobne. 

Poštovné k tomu treba zvlášť pripočítať. .


Prečítajte si aj návod, ako to poslať  cez pobočku PACKETY: http://www.fotovesely.com/sk/ako-mi-poslat-fotoaparat/, resp. čo treba poslať na konverziu.