<

Astro úprava DSLR Canon

Astrofotografia je ďalší fotografický žáner, ktorý si vyžaduje zásah do zrkadlovky a niečo upraviť. Originálny filter hot mirror ( low pass filter, resp. UVIR blokovací filter) uložený na pevno pred obrazovým snímačom nie je vhodný na tento druh fotografie.


foto:zostava snímača Canon 700D v lôžku s elektronikou a zostavou blokovacieho a absorpčného filtra. Páskový vodič je napájanie do prachotrasu."Pliešky" s otvormi slúžia na dodatočnú fixáciu zostavy v tele zrkadlovky.

Druhy úprav zrkadloviek Canon  pre astrofotografiu, poradie je aj podľa doporučenia astrofotografov pre modely od 40D/400D. Upraviť na astrofoto sa samozrejme dajú aj staršie zrkadlovky Canon.  1. Odstránenie kompletnej zostavy blokovacích UVIR filtrov a nahradenie špeciálnym čírym sklom 

  2. Odstránenie kompletnej zostavy blokovacích UVIR filtrov.

  3. Odstránenie kompletnej zostavy blokovacích UVIR filtrov a nahradenie tzv.Baader BCF filtrom na Astro

  4. Odstránenie absorpčnej vrstvy filtrov,  ponechaná vrstva odstraňovania prachuúprava podľa alternatívy 1.:

      výhody: funkčný autofokus, možnosť dennej fotografie 

nevýhody:treba zakúpiť špecialne číre sklo, napr.: http://www.astronomik.com/en/mc-glass-for-dslr-     astromodification.html)

úprava podľa alternatívy 2.:  Odstránenie kompletnej zostavy blokovacích UVIR filtrov. Je to dosiahnutie stavu, kedy na obrazový snímač môže   dopadať spektrum žiarenia od asi 280 nm až po asi 900 nm. Je to ako alternatíva 1., ale bez žiadneho dodatočného  číreha skla.         

      výhody: potrebný filter sa vkladá do astroďalekohľadu, na fotografii nevznikajú reflexy, asi najlacnejšie riešenie                  

     nevýhoda: nebude správne fungovať AF (ostrenie sa napokon robí cez ďalekohľad)


úprava podľa alternatívy 3.:

     výhody: Udajne pre vystup najlepšia voľba, na niektorých telách aj funkčný autofokus.

     nevýhody: výnimočne aj riziko reflexov (ale lepšie ako alternatíva 2.) denná fotografia s obmedzením, ale nie nemožná,           najdrahšia modifikácia, už len pre APS-C snímače.  Funkčný autofokus sa nedá vždy garantovať

     ceny Baader filtrov tu: https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/produkt/baader-uv_ir-filter-pre-canon-eos. POZNAMKA: Na           plnoformátové DSLR Canon sa  Baader filtre už nedajú kúpiť. Výroba je ukončená.


    úprava podľa alternatívy 4.:

    výhody: funkčný autofokus, celkom nízkonákladová modifikácia, nízke riziko reflexov, testoval som aj dennú fotografiu

 

Odstránenie absorpčnej vrstvy filtrov,  ponechaná vrstva odstraňovania prachu

Rozoberieme zrkadlovku Canon do nasledovnej fázy

Image title

Odstraňovanie fixačnej klietky. Tá pritláča prachotras, a ten napokon vrátime na pôvodné miesto.

Image title

Odstránenie prachotrasu - etapa č.1

Image title

Odstránenie prachotrasu - etapa č.2

Image title

Pred odstránením plastoveho rámčeka s absorpčným filtrom musíme odstrániť fiaxčné skrutky.

Image title

Holý obrazový snímač. 

Samotný snímač je však prekryty čírym sklom, prilepené po okrajoch dvojzložkovým lepidlom. Ak ste čítali môj článok o debayeringu, jedná sa o to sklo, čo som musel odstrániť, aby som mal prístup k bayerovej vrstve: http://www.fotovesely.com/sk/moje-clanky/1870/debayering-a-monochromaticka-uprava/

resp. video: https://www.youtube.com/watch?v=Wh12RY2mu_A

Image title


Plastový rámček s absorpčným filtrom

Image title

Vytlačovanie absorpčného filtra, no často praskne, je tenké cca do 0,60 mm.

Image title

Ďalší pohľad odstraňovania absorpčného filtra. Uvedený filter je tam vlepený čiernym tmelom. 

Image title

Napokon vykonáme opačný postup a všetko zmontujeme do pôvodného stavu. Absorpčný filter je vybratý. Prachotras vrátime na pôvodné miesto.

Čo sme odstraňovali? No veď absorpčný filter. Ako to vyzerá s priepustnosťou absorpčného a prachotrasu - vid graf.  Tie Canony to majú v podstate rovnaké pri všetkých modeloch.

Image title
No a ak sa to podarí a vykonajú sa astrozábery po uvedenej úprave, môžete dosiahnuť aj takýto výsledok.

Image title


Ešte som testoval fotografovanie na tzv.dennú fotografiu. V Adobe LR je veľká možnosť nastavení.  Treba sa s tým pohrať. Exponovať treba do RAW formátu. Vľavo je pred úpravou, atomatické vyvaženie bielej.Image title

Dôležitá informácia: Pozor na model Canon 1100D. Po modifikácii na astro sa objavujú šmuhy pod hviezdami - vid debata tu: https://stargazerslounge.com/topic/207337-vertical-lines-below-stars/  a Canon na to neuplatňuje reklamácie. Možno je to kus od kusu, ale radšej je dobré sa vyvarovať tomu modelu.


ZDROJE: http://www.dslr-astrotec.de/anfrage-eng.html

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=27&t=17369

Uvedený návod nie je univerzálnym návodom, chýbajú tam podrobnosti ako zachovať funkčný autofokus a prijateľnú čistotu pred snímačom. A samozrejme je uvedená operácia vysoko riziková. Akákoľvek chyba má fatálne následky na funkčnosť zrkadlovky. 
Poznámka: 

Fotografia z úvodu ako foto článku je použitá zo stránky: https://www.adorama.com/alc/what-camera-settings-should-i-use-for-astrophotography