<

Aký IR filter je najvhodnejší?

Najrozšírenejší je IR filter s vlnovou dĺžkou 720 nm. U nás napokon v kamenných obchodoch, resp. na internete od našich predajcov ani iný nezoženiete.
Uvedený IR filter 720 nm je na prvý pohľad takmer čierny a iba pri pohľade ním do silného svetla je vidno aj jeho zdroj.

IR filtre s vyššou vlnovou dlžkou sú už naozaj čierne. A naopak, IR filtre s kratšou vlnovou dlžkou prepúšťajú aj viditeľné spektrum a filtre sú na pohľad červené. V zásade platí, že vyššia vlnová dlžka je už určená výlučne pre fotografovanie čiernobielej IR fotografie a kratšia vlnová dĺžka prinaša farebnejšie zábery so sýtejšími farbami.


Asi takto vyzera exteriér pri exponovaní s IR filtrom v jednotlivých IR vlnových dĺžkách pri zachovaní nastavení automatiky vyváženia bielej.
Image titleSprávny výber IR filtra má dosah aj na komfort pri samotnej expozícii. Je dôležité aby sme zmanažovali čas expozície.
Tu je záber zhotovený IR filtrom 850 nm. Pri ISO 200, clone 11 vyšiel čas 1/50, čo je už hranica udržatelnosti na ohnisku 18 mm (APS-C), fotoaparát je Canon 450D. Na oblohe sa objavuje aj šum, čo situáciu komplikuje. Na vine je príliš silný IR filter, ktorý prepúšťa veľmi málo viditeľného spektra.
Image title


Rovnako porovnateľný výsledok dostaneme aj s IR filtrom 720 nm pri prevode do čiernobielej. Lenže tu je čas iba 1/200, ostatné parametre sú identické ako pri prvom zábere (ISO 200, clona 11). Model fotoaparátu je Olympus E-PL5.
Image title


   Pri IR filtri 850 nm však žiadne farby už nemožno dosiahnuť.  Pri použití IR filtra 720 mm sú farebné IR
   fotografie samozrejmosťou.
Image title


Naopak, pri použití IR filtra s kratšou vlnovou dlžkou je farebnosť výrazná (IR filter 630 nm)
Image title

IR filter 590 nm
Image titleA  aké má výsledky IR filter 720 nm? To závisí od použitej zrkadlovky. Pretože každý snímač má iné vlastnosti.
Zdá sa, že v tomto je Nikon asi najlepší.

Manuálne vyváženie bielej, telo Nikon D7000.....
Image title


 ...a ten istý záber po zámene kanálov, modrý s červeným
Image title

Fanúšikovia značky Canon však nemusia smútiť. Toto je model 30D a IR filter 720 nmImage title

Sony A5000
Image title

Pentax k20D
Image titleFuji X-A1
Image title


  Olympus E-PL6
Image title


Panasonic GF1
Image title

Nikon J1
Image title


Záver: ak chcete fotografovať čiernobielu, prakticky nemá význam ísť do vyšších vlnových dĺžok. Vynikajúce výsledky sa dajú dosiahnúť aj s IR filtrom 720 nm a bez rizika, že záber bude rozmazaný. Že to ide, potvrdzujú aj výsledky  cestovateľa Marcela Rebra: http://marcel.rebro.sk/main.php?act=scan&dir=public/055_bali
Tí čo chcú experimentovať s veľmi farebnými IR fotografiami, tak doporučujem bezzrkadlovku s konverziou na full spektrum. 
Následne môžete vyskúšať rôzne IR filtre na prednom člene objektívu.